Startskud til 3-timersmøderne 2018
Dette skete ved et informationsmøde for UKYL, som blev afholdt onsdag d. 19. september 2018.
Der er i år ikke et overordnet tema for mødet. Der skal være fokus på, hvad der kan gøre speciallægeuddannelsen ved Aalborg Universitetshospital endnu bedre - og på de initiativer, som mødedeltagerne finder betydningsfulde.
Det praktiske
Det relevante understøttende materiale for de kommende 3-timersmøder, som mødelederne skal bruge - information til mødeledere, program og handouts, præsentationsmateriale samt link til elektroniske indberetningsskemaer - kan findes ved at følge linket.
Afholdelse af 3-timersmøder er obligatorisk for alle afdelinger med læger under uddannelse og skal afholdes inden udgangen af 2018 - og indberetningerne skal være sket inden udgangen af januar 2019. Se den vedhæftede formelle skrivelse fra Hospitalsledelsen angående årets 3-timersmøder.
Susanne-Backman-Noehr
Uddannelses-koordinerende overlæge
Lotte-Hoelgaard-Christensen
Specialkonsulent