Patienter med artrose skal stole mere på deres knæ
Forskningsfysioterapeut ved Aalborg Universitetshospital og Syddansk Universitet, Søren Thorgaard Skou, står bag en undersøgelse af 220 patienter med knæartrose. Adspurgt om deres tiltro til knæet svarede 95% af deltagerne, at de havde manglende tiltro til, at knæet kunne bære dem.
- Det er måske ikke så overraskende, at folk med knæartrose generelt har lavere tiltro til, hvad deres knæ kan holde til, end raske personer. Mange af patienterne har smerter og måske mindre stabilitet omkring knæet. Men undersøgelsen viser også, at graden af mistillid til knæet kun i mindre grad hænger sammen med, hvad røntgenbilleder og kliniske målinger af knæet faktisk viser.
Søren Thorgaard Skou mener derfor, det kan være fornuftigt at arbejde med folks tillid til, at knæet nok skal holde. Ifølge fysioterapeuten er det er nemlig vigtigt, at man ikke holder op med at bruge det, da bevægelse og træning er med til at holde knæet stabilt, opretholde muskelstyrke og reducere smerterne:
- Har man først lav tiltro til knæet kan det i sig selv føre til en reduktion af ens funktionsevne. Formentlig fordi man i stedet for at bruge knæet bliver mindre fysisk aktiv. Tiltroen er derfor vigtig for at bibeholde mobiliteten.
En psykologisk komponent
Undersøgelsen viser også, at patienternes tiltro til knæet er relateret til deres generelle opfattelse af deres sundhedstilstand.
- Hvis folk føler, at de generelt er i en dårlig helbredsmæssig forfatning, så ser vi, at deres tillid til knæet er tilsvarende lav. Det er derfor tydeligt, at der i forbindelse med den slags lidelser, er en psykologisk komponent, som man ikke skal undervurdere.
Søren Thorgaard Skou mener, at der er behov for, at behandlingssystemet bliver endnu bedre til at støtte patienterne – og opmuntre dem til, at træning og aktivitet faktisk hjælper på deres knæproblem, uanset hvad røntgenbilledet viser.
Søren Thorgaard Skous forskning er netop publiceret i det internationale tidsskrift Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy.
Forfatter
Kommunikationskonsulent
Forfatter
Kommunikationskonsulent