Book en ambassadør

Kunne I tænke jer at få besøg af en ambassadør? Det vil vi meget gerne hjælpe med.

Alle ambassadører er frivillige, og det er gratis for jer at booke dem til et oplæg. Når du er vært for et oplæg, skal du dog betale evt. transportudgift efter statens takster. Desuden bliver vi rigtig glade, hvis I vil fortælle om besøget på jeres mediekanaler (intranet, SoMe, hjemmeside...)  

Vi aftaler med jer, hvad I har brug for at høre om Det kan fx være erfaringer med at møde netop jer som myndighed (fx politi) eller det kan være erfaringer med at være på en arbejdsplads. Det kan også være generelle fordomme som at man ikke kan gennemføre en videregående uddannelse, når man har ADHD, eller at man er farlig, når man har skizofreni.

Ambassadørerne holder oplæg for både større og mindre forsamlinger, fx på en uddannelsesinstitution, en arbejdsplads eller et jobcenter. Oplægget kan fx være en del af personalemøder og temadage eller fast indslag i aktiviteter for fx nye medarbejdere eller studerende.

Nogle ambassadører medvirker gerne i radioudsendelser, podcast, tv-udsendelser og artikler.

Vi formidler IKKE kontakt til ambassadører ved opgaveskrivning.

 

 

Opdateret