Gruppebehandling for unge med angst og OCD
Denne gruppe er for dig, der er diagnosticeret med angst og/eller OCD, samt dine forældre.
For at komme med i gruppen er det vigtigt, at du selv er motiveret for at arbejde med din angst/OCD.
Du skal være mellem 14 og 17 år.
-
Denne gruppe er for dig, der er diagnosticeret med angst og/eller OCD, samt dine forældre.
For at komme med i gruppen er det vigtigt, at du selv er motiveret for at arbejde med din angst/OCD.
Du skal være mellem 14 og 17 år.
-
Gruppens mål er overordnet, at du og dine forældre får redskaber til at håndtere angsten/OCD’en, så den kommer til at fylde mindre, og du får mere kontrol over den.
Herudover er målene:
- at du får en øget forståelse og grundlæggende viden om din angst/OCD
- at du møder andre med lignende vanskeligheder, og I sammen opnår en fælles forståelse, genkendelse og læring
- at du øver dig i at sætte ord på tanker og følelser i forhold til angsten/OCD’en
- at du får støtte til gradvist at udfordre og se angsten/OCD’en i øjnene
- at du får en bedre forståelse af dig selv i samspil med andre
- at dine forældre får en større viden og forståelse for angst/OCD. De bliver introduceret til de samme redskaber som dig undervejs i undervisningen.
- at dine forældre møder andre forældre i samme situation, så de kan udveksle erfaringer med hinanden.
-
Hvis du er interesseret – og det er vurderet på konference, at det kan være det rigtige tilbud til dig – kan du og dine forældre komme til en forsamtale, hvor I kan høre mere om gruppen, og hvor vi sammen kan finde ud af, om gruppen er noget for dig.
Når du er med i gruppen, forventer vi, at du møder stabilt og arbejder aktivt med opgaver og udfordringer fra gang til gang.
Efter endt forløb vil du og dine forældre blive indkaldt til en statussamtale hos din kontaktperson i ambulatoriet. Her tager I stilling til dit videre forløb og vurderer, om du fortsat har et behandlingsbehov.
-
Tid
Eftermiddag kl. 12.30-14.30. Ugedag er oftest onsdag, men det kan afhænge af, hvilken gruppe du kommer med i.
Sted
Aalborg Universitetshospital, Hospitalsbyen, 9260 Gistrup. Det præcise mødested vil fremgå af indkaldelsen.
Deltagere
Gruppen vil være en lukket gruppe på mellem 4-8 medlemmer – både drenge og piger. Der vil være 2 behandlere til stede i gruppen.
Struktur
Hver gang vil vi starte sammen, både forældre og unge, hvor dagens program gennemgås og temaet præsenteres. Herefter vil forældrene gå i et tilstødende lokale, hvor de vil arbejde med et oplæg.
Behandlerne vil være i ungegruppen det meste af tiden, men den sidste halve time (cirka), vil behandlerne være i forældregruppen. Dermed har de unge mulighed for at lære hinanden bedre at kende via forskellige planlagte aktiviteter.
Behandlere
Behandlingen varetages aktuelt af psykolog Marie Bjerg Andersen og psykolog Nadia Widt.
Tavshedspligt
Der er tavshedspligt i gruppen, da du vil få kendskab til andre patienter og deres symptomer.
Meld afbud ved sygdom
Der er mødepligt. Husk at melde afbud til sekretæren, hvis du er syg.
-
Har du spørgsmål, er du velkommen til at kontakte os.
Ambulatorium for Ungdomspsykiatri
Tlf. 97 64 33 87