Grundkursus i fundraising for ph.d.-studerende
Kurset er en del af et pakkeforløb, der vil blive tilbudt ph.d.-studerende, sammen med bl.a. en række hjælpeværktøjer på FUPAs hjemmeside. Pakken gør deltagerne parate til at søge ekstern finansiering til deres ph.d.-projekt ved primært danske fonde.
På kursets første dag vil vi gennemgå de grundlæggende principper og delelementer i en god projektbeskrivelse. Derudover får du en times budget-kursus, så du bliver i stand til at udarbejde et enkelt budget til din ansøgning.
Workshoppen på dag 2 kræver din aktive deltagelse. Her kigger vi konkret på din projektbeskrivelse, og sammen med de øvrige deltagere på workshoppen vil vi gennemgå hver enkelt deltagers ansøgning med fokus på ansøgningens struktur, sammenhæng og disponering. Derfor er det er krav, at du inden workshoppen fremsender din beskrivelse, som vil blive videreformidlet til de øvrige deltagere, og at du forbereder feedback på de øvrige deltageres materiale.
Udbytte
Målet med forløbet er, at du efter anden workshop dag skal have et godt udgangspunkt for selvstændigt eller i samarbejde med din vejleder at færdiggøre din ansøgning og søge ekstern finansiering til dit ph.d.-projekt.
Målgruppe
Workshoppen er for dig, der er kommende eller nuværende ph.d. studerende, og som skal søge ekstern finansiering til dit projekt.
Forberedelse:
Inden første kursusdag skal du i samarbejde med din vejleder el. lign. have afklaret og defineret rammerne for dit projekt, dit finansierings-behov og projektperioden. Inden anden workshop dag skal du fremsende dit bedste bud på et udkast til en 5-siders projektbeskrivelse. Der forventes ikke en 100% færdig ansøgning, men en beskrivelse som de øvrige deltagere kan tage aktivt stilling til.
Tid og sted
TID
13. november 2020:
12.30 -13.00: Sandwich og pause
13.00-14.00: Budgetkursus
Dag 2:
8., 9. eller 11. december 2020:
Kun deltagere, der har fremsendt projektbeskrivelse, kan deltage på dag 2.
Sdr. Skovvej 15
9000 Aalborg
Lok. 018