Peter Bjerring ny professor i dermatologi
Peter Bjerring forsker i dermatologisk laserbehandling og behandling af forstadier til hudkræft og non-melanom hudkræft - med særligt fokus på lysbehandling af disse sygdomme.
Peter Bjerring har mere end 30 års national og international klinisk og forskningsmæssig erfaring indenfor lys- og laserbehandling af hudsygdomme og har opbygget et omfattende nationalt og internationalt netværk.
Formålet med Peter Bjerrings arbejde som professor og overlæge er at udvikle hurtige og mere sikre diagnosemetoder, bedre dermatologiske behandlingstilbud baseret på laser og lys og at opbygge et nyt dermatologisk forskningsområde med samarbejder med andre specialer på Aalborg Universitetshospital og med teoretiske institutter på Aalborg Universitet.
Publiceret af
Kommunikationskonsulent
Publiceret af
Kommunikationskonsulent