Flere kvinder i forskning

Hvordan kan vi sikre flere kvinder i dansk forskning? Det var et af hovedtemaerne på 2019-udgaven af hospitalets årlige forskningsseminar.
På Forskningsseminaret, som blev afholdt den 21. og 22. marts,  deltog professorer og forskningsansvarlige, hospitalsledelse, klinikchefer og repræsentanter fra Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet ved Aalborg Universitet. Koordinerende klinikprofessor Bodil Steen Rasmussen, Klinik ABK, var inviteret til at præsentere sine betragtninger i forhold til kvinder i forskning. 

Kvinder er generelt fint repræsenteret på landets akademiske uddannelser – herunder også på lægestudiet ved Aalborg Universitet. Andelen af kvinder som færdiggør en ph.d. efter endt kandidatuddannelse er også næsten kønsbalanceret. 

Anderledes ser det imidlertid ud, når man ser på antallet af kvinder på topposter i forskningsverdenen, f.eks. professorer. På landsplan udgør kvinder kun 20% af professorerne. Og repræsentationen af kvinder i fondsbestyrelser, råd, nævn og på ledelsesposter i universitetsverdenen lader også meget tilbage at ønske set ud fra et kønsperspektiv

- Underrepræsentationen af kvinder i forskning handler om underliggende strukturer - og det er positivt, at emnet kommer på dagsordenen. Kvinder byder ofte ind med andre vinkler på besvarelse af  forskningsspørgsmål, fortalte Bodil Steen Rasmussen og tilføjede: 

- Tiden arbejder for en større repræsentation af kvinder i forskning - i og med at flere kvinder tager en akademisk uddannelse og ønsker at gå forskervejen derefter – men kønsmæssig balance nås først i 2064, hvis vi fortsætter med de nuværende handlemønstre. De bidrag, som kvinder kan yde til forskningen, er vigtige. Derfor bør der generelt fokuseres på strukturændringer på universiteter og hospitaler, sagde hun.

I forlængelse af forskningsseminaret skal der i den kommende tid udarbejdes en handleplan for, hvordan man i Klinisk Institut og på Aalborg UH opnår større balance mellem kønnene i forskning. Dette arbejde er afstemt med Aalborg Universitet – hvor man aktuelt arbejder med ligestilling og diversitet i regi af strategien Viden for Verden. 

Forskningschef Søren Hjortshøj Pihlkjær ser frem til det kommende arbejde: 

- Jeg er sikker på, at en balanceret kønsfordeling spiller en rolle i forskning generelt og for forskningens indhold, relevans og kvalitet. Jeg ser frem til at arbejde videre med de konkrete forslag til indsatser, som deltagerne på forskningsseminaret fremkom med.
  
Arbejdsgruppen forventer at kunne præsentere sine konklusioner i løbet af efteråret 2019.