Ph.d.-forsvar ved Signe Juul Riddersholm

Den 23. maj forsvarer læge ved Afdeling for Anæstesi og intensivterapi Signe Juul Riddersholm sin ph.d.-afhandling om risikofaktorer for intensivindlæggelse og sandsynligheden for tilbagevenden til arbejde efter Intensivterapi.

I Danmark indlægges ca. 30.000 patienter årligt på en intensivafdeling. De seneste årtier er det blevet klart, at patienter, der overlever intensivterapi, ofte har både fysiske og psykiske følger, nedsat evne til at deltage i aktiviteter i forhold til før indlæggelsen, samt nedsat livskvalitet. For at nedbringe risikoen for senfølger samt de konsekvenser, det intensive forløb får for den enkelte patient, er både forebyggelse af indlæggelse samt identificering af risikofaktorer for svære følger vigtig.

Afhandlingen indeholder 3 kohortestudier baseret på data fra Landspatientregisteret, CPR-registeret samt Dansk Hjertestopregister og en forløbsdatabase fra Beskæftigelsesministeriet (DREAM). Formålet med afhandlingen var at undersøge: 

1) Risikofaktorer for intensivindlæggelse blandt patienter med hjertestop udenfor hospital,
2) Betydningen af organ-support for tilbagevenden til arbejde blandt hjertestoppatienter og 
3) Betydningen af det intensive forløb for tilbagevenden samt vedlige-hold af arbejde hos den generelle intensivpatient.

Tid og sted

Ph.d.-forsvaret finder sted onsdag den 23. maj kl. 13.00 i auditoriet, Forskningens Hus. Alle er velkomne.

Vejledere og bedømmelsesudvalg

Vejledere

Bodil Steen Rasmussen, professor, læge, ph.d,
Aalborg Universitetshospital, Danmark.

Kristian Hay Kragholm, læge, ph.d,
Aalborg Universitetshospital, Danmark

Christian Fynbo Christiansen, læge, ph.d,
Aarhus Universitetshospital, Danmark

Bedømmere

Marianne Tang Severinsen, læge, ph.d,
Hæmatologisk afdeling
Aalborg Universitets Hospital, Danmark

Professor Hans Flaatten, læge, ph.d,
Anæstesi og intensiv
Haukeland Universitetshospital, Bergen, Norge

Thomas Strøm, læge, ph.d,
Anæstesi og intensiv
Odense University Hospital, Odense, Danmark