Kom til åbningen af nyt center for artroseforskning

Med et nyt forskningscenter samles forskerkræfter fra hele Region Nordjylland om at skabe viden om forebyggelse og behandling af slidgigt.


Slidgigt - eller artrose, som det også kaldes - er er en gigtsygdom, hvor brusk og væv omkring leddene langsomt nedbrydes. Hos nogle forårsager sygdommen voldsomme smerter og påvirker både funktionsevne, bevægelighed og livskvalitet. Alene i Danmark anslås det, at over 800.000 personer døjer med sygdommen, og tallet ventes at stige yderligere i fremtiden.  

Sygdommen er multifaktoriel, og ved alle former for smerter i bevægeapperatet må man tænke artrose: Enten har man det allerede, eller man er i risiko for at få det, fordi smerter, inflammation og bruskdegeneration ofte er interagerende.

I Nordjylland har vi en mangeårig tradition for forskning i artrose. Aalborg Universitet, Aalborg Universitetshospital, AnyBody Technology og CCBR er alle aktører, som gennem banebrydende forskning har opnået førende internationale positioner inden for området.

Med oprettelsen af Center of Excellence for Artrose (CE-OA)  intensiveres den nordjyske artroseforskning yderligere. Gennem et stærkt, formaliseret samarbejde mellem kommuner, almen praksis, sygehusafdelinger, universitet og andre læreanstalter, patientforeninger samt private aktører og producenter er målet et yderligere kvalitetsløft af den kliniske forskning. 

Den igangværende forskning under CE-OA omfatter basalforskning, undersøgelse for risikofaktorer, primær profylakse, tidlig diagnostik, sekundær profylakse, alle former for behandling, herunder udvikling af algoritmer for optimal individuel behandling, således den enkelte patient sikres den bedst mulige behandling.
Et særligt fokusområde for CE-OA er farmakologisk og medikoteknisk udvikling og forskning inden for alle aspekter af artrose. Derfor arbejder vi målrettet på at skabe de bedste betingelser for videnskabelig afprøvning af nye idéer og produkter gennem offentlig-privat innovation (OPI) og private-public-partnerships (PPP), blandt andet faciliteret gennem centerets tætte relationer til regionens udviklingsinitiativer EIR og ”En indgang for industrien”. 

Alle interesserede er velkommen til at deltage i markeringen af centerets åbning. Det foregår fredag den 15. april 2016 kl. 13-16 i Medicinerhusets
auditorium, Mølleparkvej 4, i Aalborg.

Program

 13.00 – 13.50 Foredrag:

Åbningstale 
v/ Ole Simonsen, koordinator for CE-OA

Aalborg Universitetshospital og CE-OA 
v/ Christian Pedersen, Formand for CE-OA og ledende overlæge

The Global Year Against Pain 2016 med fokus på 
ledsmerter 
v/professor Lars Arendt-Nielsen

De biomekaniske aspekter ved slidgigt 
v/ professor Michael Skipper Andersen 

Inflammation ved slidgigt 
v/ Michael Kruse Meyer, Reumatologisk afdeling, Regionshospital Nordjylland 
 13.50 – 14.00  Pause
 14.00 - 15.00  Foredrag:

Folkesundhed
v/direktør Mette Bryde Lind, Gigtforeningen

Slidgigt i almen praksis  
v/professor Martin Bach Jensen

Forebyggelse af slidgigt 
v/ lektor Michael Skovdahl Rathleff 

De reumatologiske perspektiver 
v/ overlæge Salome Kristensen

De økonomiske perspektiver for nye tiltag mod slidgigt 
v/ professor Lars Ehlers

Det Regionale perspektiv  
v/ innovationschef Kjeld Lisby

 15.00 – 16.00 Reception
Stande med posters og/eller udstillinger