Kursus i opdaterede GCP-retningslinjer

Arbejder du med kliniske forsøg, og kan du endnu ikke i søvne, hvad den kommende opdaterede version af de internationale retningslinjer for Good Clinical Practice (GCP) - også kaldet ICH-GCP E6 (R3) betyder for dig, så er dette intensive 1-dags kursus måske værd at overveje.
Snart træder den nye ICH-GCP E6 (R3) i kraft, der er en modernisering og forbedring af de eksisterende regler for kliniske forsøg. Med opdateringen følger en række væsentlige ændringer, du som forsker skal være opmærksom på.

På kurset, der afholdes i forbindelse med Aalborg Psychiatric Summer School 2025, får du en gennemgang af ændringerne i den opdaterede version med fokus på dens betydning for forsøgssites. Kurset er målrettet projektpersonale, herunder projektsygeplejersker, koordinatorer og investigatorer.

Kurset giver indsigt i, hvordan den nye ICH E6(R3)-guideline implementeres i praksis, og hvilken betydning den har for kliniske forsøg.

Derudover vil kurset belyse udvalgte myndighedsfund ved GCP-inspektioner samt myndighedernes forventninger til korrekt PI-oversight.

Det praktiske

Kurset afholdes tirsdag den 26. august 2025 fra kl. 9.00 – 16.00. Lisbeth Bregnhøj, der er GCP-inspektør ved Lægemiddelstyrelsen og medlem af ICH E6(R3) Expert Working Group, står for undervisningen.

Der er rift om pladserne, så skynd dig at klikke ind på https://psykiatri.rn.dk/For-sundhedsfaglige/KurserKonferencerTemadage/Aalborg-Psychiatric-Summer-School-2025/ICH-GCP-E6 og læs om, hvordan du tilmelder dig.