Røntgenundersøgelse af synkefunktion, MBS
-
Du skal have undersøgt din synkefunktion. Vi foretager undersøgelsen ved hjælp af røntgen.
Undersøgelsen foregår ved, at vi røntgenfotograferer din mund/dit svælg, mens du synker madvarer af forskellig konsistens. Madvarerne indeholder et kontraststof, som hjælper lægen med at tolke røntgenbillederne.
Du sidder på en stol under hele undersøgelsen.
Undersøgelsen kan vare op til 1 time.
Ved undersøgelsen vil der være en ergoterapeut og en radiograf/røntgensygeplejerske til stede, og ved behov også en læge.
Tag din sædvanlige medicin
Får du medicin, så tag samme dosis, som du plejer, inden du møder hos os, medmindre du har fået andet at vide.
Drik rigeligt dagen efter undersøgelsen
Det er vigtigt, at du drikker rigeligt – det vil sige mere end sædvanligt – dagen efter undersøgelsen.
Du får svar på undersøgelsen
Du får svar på undersøgelsen af den læge eller afdeling, der har henvist dig.
Der er risici forbundet med røntgenstråling. Fordelene ved at bruge røntgenstråler overstiger dog i langt de fleste tilfælde den risiko, der er ved at få foretaget en røntgenundersøgelse. Vil du vide mere om risici, kan du læse mere påwww.patienthåndbogen.dk– søg på: 'røntgenstråler og risici'.
Har du spørgsmål til undersøgelsen, er du velkommen til at kontakte os.