CT-skanning i narkose, uden kontrast
Du skal have foretaget en CT-skanning. Til en CT-skanning anvendes røntgenstråler, som ved en almindelig røntgenundersøgelse.
Røntgenrøret og de dele, som registrerer strålerne, bevæger sig omkring det område, som skal skannes. På den måde er det muligt at danne billeder i tværsnit, som ved hjælp af digital billedbehandling omsættes til tredimensionelle billeder.
Fordelen ved denne metode er, at den kan lave et meget mere præcist billede end en almindelig røntgenundersøgelse, og vi derved kan påvise selv meget små forandringer i både knogler og organer.
-
Du skal have foretaget en CT-skanning. Til en CT-skanning anvendes røntgenstråler, som ved en almindelig røntgenundersøgelse.
Røntgenrøret og de dele, som registrerer strålerne, bevæger sig omkring det område, som skal skannes. På den måde er det muligt at danne billeder i tværsnit, som ved hjælp af digital billedbehandling omsættes til tredimensionelle billeder.
Fordelen ved denne metode er, at den kan lave et meget mere præcist billede end en almindelig røntgenundersøgelse, og vi derved kan påvise selv meget små forandringer i både knogler og organer.
På undersøgelsestuen hjælper personalet dig med at blive placeret korrekt på skanningslejet. Herefter får du placeret en nål i håndryggen, hvorigennem vi giver dig bedøvelse.
Inden selve skanningen sættes i gang forlader personalet undersøgelsesrummet. Personalet kan se og høre dig under hele skanningen.
Det leje, du er blevet placeret på, bevæger sig igennem CT-skanneren. Åbningen i CT-skanneren er 70 cm i diameter, og skanneren er ½-1 meter dyb. Imens lejet bevæger sig, tager skanneren billeder fra forskellige vinkler med få millimeters afstand.
Den samlede undersøgelse varer cirka 15 minutter, men efter CT-skanningen bliver du kørt på en opvågningsstue, hvor du skal være i cirka 2 timer.
Mød fastende til aftalen
Du skal faste inden narkosen, så din mavesæk er helt tom. Det er vigtigt, så der ikke opstår risiko for, at mad i mavesækken kan løbe tilbage gennem spiserøret og ned i lungerne. Møder du ikke fastende, kan vi være nødt til at aflyse din aftale. Du skal derfor følge disse retningslinjer:
- Du må ikke spise fra 6 timer inden undersøgelsen eller behandlingen. Du må heller ikke drikke mælkeprodukter eller spise pastiller, bolsjer og tyggegummi.
- Du må gerne drikke klare væsker indtil 2 timer før. Det kan fx være vand, saftevand eller te og kaffe uden mælk.
- For dit velbefindende før og efter narkosen anbefaler vi, at du drikker et stort glas saft 2 timer før den planlagte undersøgelse eller behandling og derefter ingenting, til narkosen er overstået.
Følg disse retningslinjer, medmindre anæstesilægen har givet dig anden vejledning.
Tag din sædvanlige medicin
Får du vigtig medicin, må du gerne tage den inden undersøgelsen. Hvis den skal tages med vand, så brug så lidt vand som muligt.
Ring til os, hvis du er gravid eller ammer
Hvis du er gravid eller ammer, har det betydning i forhold til, hvordan vi gennemfører undersøgelsen. Kontakt os derfor på forhånd, så vi kan tage de rette forholdsregler.
Ring til Anæstesien, hvis du har været forkølet
Hvis du har været forkølet og haft feber inden for de seneste 14 dage inden undersøgelsen, skal du kontakte Anæstesien, så en læge kan vurdere, om du er rask nok til at blive bedøvet.
Påklædning på skanningsdagen
Du har som udgangspunkt dit eget tøj på under skanningen. Der er dog nogle forholdsregler særligt omkring metal, som vi gerne vil, du tager hensyn til:
- Undlad smykker og piercinger
- Undlad overdele med dekorationer af fx pailletter, nitter og knapper af metal
- Bruger du BH, så tag gerne en sports-BH på, så vi undgår metallet i bøjler og låse
Aftal at blive hentet af en pårørende
Dine sanser og din reaktionsevne kan være påvirket i op til et døgn efter narkosen. Du må derfor ikke selv køre bil de første 24 timer.
Du må ikke være alene det første døgn
Vi anbefaler, at du har en voksen person hos dig de første 24 timer efter operationen. Din pårørende skal holde øje med eventuelle eftervirkninger fra narkosen.
Du får svar på undersøgelsen fra den læge eller afdeling, som har henvist dig til undersøgelsen.
Der er risici forbundet med røntgenstråling. Fordelene ved at bruge røntgenstråler overstiger dog i langt de fleste tilfælde den risiko, der er ved at få lavet en CT-skanning. Vil du vide mere om risici, kan du læse mere påpatienthåndbogen.dk. Søg på ’røntgenstråler og risici’.
Har du spørgsmål til, hvordan undersøgelsen foregår, eller hvordan du skal forberede dig til den, er du velkommen til at kontakte os.
Kontakt
Radiologisk Afdeling
Tlf. 97 66 50 95
Telefontid:
Mandag – torsdag kl. 08.00 – 15.00
Fredag kl. 08.00 – 14.30
Anæstesi Syd
Tlf. 97 66 19 02
Telefontid:
Mandag – fredag 08.00 – 15.00