MR-skanning af barn i narkose, Nord
Du skal have foretaget en MR-skanning. MR betyder magnetisk resonans. Skanningen foregår ved, at radiobølger og en antenne opfanger et signal, som bliver omdannet til et billede i en computer. På den måde gør skanningen det muligt at undersøge dele af kroppen som fx hjerne, knogler, brusk, ledbånd, muskler og blodårer.
OBS: Vi gør opmærksom på, at søskende ikke er velkomne på undersøgelsesdagen.
-
Du skal have foretaget en MR-skanning. MR betyder magnetisk resonans. Skanningen foregår ved, at radiobølger og en antenne opfanger et signal, som bliver omdannet til et billede i en computer. På den måde gør skanningen det muligt at undersøge dele af kroppen som fx hjerne, knogler, brusk, ledbånd, muskler og blodårer.
OBS: Vi gør opmærksom på, at søskende ikke er velkomne på undersøgelsesdagen.
Du skal i narkose
For at undersøgelsen bliver optimal, er det vigtigt, at du ligger helt stille under hele skanningen. Derfor skal du møde fastende og bedøves med narkose. Se den vedlagte pjece ’Når dit barn skal bedøves til CT- eller MR-skanning’ for at sikre, at du møder forberedt op til undersøgelsen.
Bedøvelsen
Når du og dine forældre møder, bliver I fulgt over til skanneren. Her tager anæstesipersonalet imod jer.
Du bliver herefter enten bedøvet med anæstesigas på maske eller med en indsprøjtning i en blodåre.
Hvis du er over 6 år, vil du have glæde af lokalbedøvende plastre, så huden er bedøvet, når vi lægger en plastikkanyle i en blodåre.
Du skal selv købe plasteret på apoteket forud for skanningen. Plasteret hedder enten Emlaplaster eller Tapinplaster og kan købes i håndkøb. Er du under 6 år har du ikke behov for plasteret. Se vejledningen i det vedlagte husk-bilag.
Vi overvåger dig konstant med blandt andet måling af vejrtrækning og kredsløb, og vi kan øjeblikkeligt gribe ind, hvis der skulle være behov for det.
Selve undersøgelsen
Du ligger på et leje, som bliver ført ind i en rørformet magnet. Magneten er 55 cm i diameter, og den er oplyst og TV-overvåget. Under skanningen vil der være en række bankelyde i perioder af 1-15 minutter.
Bedøvelsen og undersøgelsen varer cirka 1½ - 2½ timer, men kan godt vare kortere eller længere tid, uden at det har nogen betydning.
Dine forældre må være hos dig indtil du sover, og igen på opvågningsstuen når du vågner efter undersøgelsen. Imens du bliver undersøgt, kan dine forældre opholde sig på Børneafdelingen/Anæstesien eller eventuelt på Røntgenafdelingens ventegang.
Hvis du skal have kontraststof
Lægen vurderer, om du skal have kontraststof i forbindelse med undersøgelsen. Hvis det er tilfældet, får du kontraststoffet gennem den nål, der allerede er anlagt. Kontraststoffet hjælper lægerne med at tolke skanningsbillederne. Nålen fjernes efter undersøgelsen.
Mød fastende til undersøgelsen
Du skal faste inden narkosen, så din mavesæk er helt tom. Møder du ikke fastende, kan vi være nødt til at aflyse den planlagte undersøgelse. Følg disse fasteregler:
For børn under 3 år:
- Du må spise og drikke normalt indtil 6 timer før undersøgelsen.
- Du må få modermælk indtil 4 timer før.
- Du må drikke klare væsker, det vil sige vand, juice uden frugtkød eller saft (ikke mælkeprodukter), indtil 2 timer før.
For børn over 3 år:
- Du må spise og drikke normalt indtil 6 timer før undersøgelsen eller behandlingen.
- Du må drikke klare væsker, det vil sige vand, juice uden frugtkød eller saft (ikke mælkeprodukter), indtil 2 timer før.
For dit velbefindende før og efter narkosen anbefaler vi, at du drikker et glas sukkerholdig saft 2 timer før den planlagte undersøgelse eller behandling og derefter ingenting, til narkosen er overstået.
Følg disse retningslinjer, medmindre anæstesilægen har givet dig anden vejledning.
Tag din sædvanlige medicin
Får du vigtig medicin, må du gerne tage den inden undersøgelsen. Hvis den skal tages med vand, så brug så lidt vand som muligt.
Ring til Anæstesiafdelingen, hvis du har været forkølet
Hvis du har været forkølet og haft feber inden for de seneste 2 uger inden undersøgelsen, skal du kontakte Anæstesiafdelingen, så en læge kan vurdere, om du er rask nok til at blive bedøvet.
Undlad smykker, piercinger og makeup
Før undersøgelsen – og allerhelst hjemmefra – skal du fjerne alle metalgenstande såsom smykker, piercinger, hårnåle, hårspænder og ur. Der må heller ikke være metal, fx pailletter eller nitter, på dit tøj. Undlad også makeup, da makeup kan indeholde rester af metal. Hjælpemidler af metal, fx briller eller høreapparat, behøver du først at tage af ved selve undersøgelsen.
Du kommer på opvågningen
Efter undersøgelsen bliver du kørt på en opvågningsstue, hvor du skal være, indtil du kan drikke og eventuelt spise uden at kaste op. Efter ca. 2 timer kan du tage hjem.
Hav en voksen person hos dig under hjemtransporten
Du kan blive skidt tilpas og kaste op efter undersøgelsen. Vi anbefaler derfor, at du har mindst én voksen person hos dig, som har fokus på dit velbefindende under hjemtransporten.
Du får svar på undersøgelsen
Du får svar på undersøgelsen fra den læge eller afdeling, som har henvist dig.
Har du spørgsmål til undersøgelsen, er du velkommen til at kontakte os.