Du er blevet undersøgt eller behandlet via et stik i én af dine pulsårer - også kaldet en punktur. En af de hyppigste komplikationer til punktur af pulsårer er blødning fra det sted, hvor du er blevet stukket.
Denne blødning kan indkapsles af det omkringliggende væv, hvor det kan genere ved at trykke på nerver og muskler. Den indkapslede blødning kaldes et pseudoaneurisme.
Hvis man kan få blodet til at størkne inde i kapslen, vil kroppen med tiden opsuge og fjerne det størknede blod. For at det kan ske, kan vi indsprøjte trombin, som er et protein, der dannes naturligt i kroppen og medvirker til og fremmer blodets størkningsproces.
Sådan foregår behandlingen
Du har mulighed for at få en beroligende tablet ½ time inden undersøgelsen.
Selve behandlingen finder sted på Radiologisk Afdeling, hvor du får undersøgt dine blodkar med ultralyd.
Du ligger på ryggen under undersøgelsen.
Hvis vi ved ultralydsundersøgelsen finder, at pseudoaneurismet er egnet til behandling med trombin, vasker vi området med en spritopløsning og dækker det bagefter til med en steril afdækning.
Herefter punkterer lægen pseudoaneurismet. Samtidig med, at vi presser ned på aneurismet for at mindske blodstrømmen, sprøjter vi trombin ind. Virkningen kontrollerer vi med ultralyd.
Når behandlingen er færdig, bliver du kørt tilbage til sengestuen. For at minimere risikoen for, at pseudo-
aneurismet genåbner sig, skal du ligge fladt på ryggen de første 2 timer efter behandlingen. Efter de 2 timer må du komme ud af sengen, medmindre lægen har bestemt noget andet ved undersøgelsen.
Udskrivelse
Hvis du er indlagt på Dagkirurgisk Afdeling, bliver du udskrevet samme eftermiddag.
Hvis du er indlagt på sengeafdelingen, orienterer vi dig om indgrebet ved stuegang enten om eftermiddagen eller næste formiddag. Herefter vil du formentlig blive udskrevet.
Mulige komplikationer
Der kan opstå forbigående misfarvning omkring det sted, hvor du er blevet stukket. Det skyldes udsivning af blod og er ufarligt.
I sjældne tilfælde kan der opstå blødning, som kræver operation.
Der kan opstå allergiske reaktioner eller infektion, og den eller de pulsårer, som pseudoaneurismet udgår fra, kan lukke til. I sjældne tilfælde vil dette kræve operation. Hvis denne operation ikke lykkes, kan det medføre amputation.
Den samlede risiko for komplikationer er cirka 2 %.
Der er en meget lille risiko for dødsfald på grund af hjerteanfald eller alvorlig blødning. Risikoen for dødsfald er under 1 per 1000 undersøgelser.
Når du kommer hjem
Aftal at have en pårørende hos dig
Bliver du udskrevet samme dag, anbefaler vi, at du har en voksen person hos dig indtil næste dag for at hjælpe dig, hvis der mod forventning skulle opstå blødning.
Kontrol
Vi tilbyder kontrol med ultralyd efter nogle uger eller måneder for at sikre, at pseudoaneurismet forbliver lukket. Du bliver indkaldt per brev eller via e-Boks.
Kontakt og mere viden
Har du spørgsmål til behandlingen, er du velkommen til at kontakte os.