Cellulær terapi (ATMP)

I Klinisk Immunologisk Afdeling er der interesse, knowhow og faciliteter til at være understøttende part i en kontekst, hvor der er et klinisk ønske om udvikling af cellulære terapiformer.

Klinisk Immunologisk Afdeling har tidligere udviklet et cellulært ATMP-produkt, som vi har haft Lægemiddelstyrelsens fremstillergodkendelse til klinisk anvendelse i protokollerede forsøg. Disse initiativer er af økonomiske årsager sat på standby. I afdelingen er der fortsat interesse, knowhow og faciliteter til at være understøttende part i en kontekst hvor der er et klinisk ønske om sådanne terapiformer.

Som følge af Medicinrådets godkendelse af Axicabtagene ciloleucel til behandling af DLBCL i 2023, er det forventeligt, at der vil være et behov for at Klinisk Immunologisk Afdeling understøtter denne behandlingsform for patienter i Region Nordjylland.

Parallelt med den forskning i det terapeutiske potentiale i vesikler fra blodbanksprodukter (beskrevet under ”vesikler”), ønskes fremstilling af produkter til klinisk afprøvning. I første omgang ses udvikling af trombocyt-derivater der skal godkendes til klinisk afprøvning m.h.p at undersøge deres sårhelende egenskaber.

 

Opdateret