Rekonstruktion af bryst
I Plastik- og Mammakirurgisk Afdeling tilbyder vi brystrekonstruktion efter operation for brystkræft. Der findes forskellige metoder til rekonstruktion af brystet, og det er vores håb, at denne pjece kan hjælpe dig med valget. Den vigtigste information modtager du af lægen i ambulatoriet, og det er med lægen, du endeligt aftaler, hvilken metode der er den rigtige for dig.
Ikke alle kvinder har mulighed for at få foretaget de samme rekonstruktioner. Hvis du fx har modtaget strålebehandling mod din brystkasse, vil du ikke blive tilbudt en rekonstruktionsmetode udelukkende med et silikoneimplantat. Hvis du er meget slank og ikke har fedtoverskud på maven, vil du ikke blive tilbudt en rekonstruktion med væv fra maven.
Vi kan ikke genskabe dit bryst, så det kommer til at se ud og føles, som det bryst du har mistet. En realistisk forventning er, at du bliver symmetrisk, når du har bh på.
Vi tilstræber at gendanne dit bryst, så det ligner det andet så meget som muligt. Hvis du har et meget stort bryst, er det imidlertid ikke muligt. Der tilbyder vi en brystreduktion af det andet bryst. Vi kan også foretage et brystløft af det andet bryst. For det meste vil det rekonstruerede bryst ikke opnå samme tyngde, som det ikke rekonstruerede bryst.
Ved en eventuel tilpasning af det eksisterende bryst vil der altid være fordele og ulemper. Eksempelvis er der en risiko for at miste følesansen i brystvorten ved en brystreducerende operation.
Brystvorten genskaber vi til sidst ved en lille operation i lokal bedøvelse. Typisk vil det farvede område omkring brystvorten derefter blive tatoveret.
For alle rekonstruktioner gælder det, at vi ikke kan tilbyde dig en brystrekonstruktion, hvis du ryger, herunder også indtager nikotinholdige præparater fx tyggegummi eller damper E-cigaretter Dette gælder også E-cigaretter uden nikotin samt vandpibe. Tobaksrygning medfører stor risiko for betændelse og vævshenfald.